Tak už ni Toskánsko/Toscana podzimu neuteklo a pěkně se nám to tu mění. Sluníčko je s námi kratší dobu, listí stromů se krásně barví a přichází první mlhy a deště. Jelikož Figline Valdarno leží v údolí, mlhy jsou tu opravdu časté. Od brzkého rána, někdy až do dopoledne a večer se často s radostí vrací.
Já mám podzim/autunno ale stejně moc ráda. Člověk má více času na příjemné chvilky u knížky pod dekou, s horkým čajem a zapálenými svíčkami. Miluji procházky v přírodě spadaným listím, sbírání kaštanů a podzimní slavnosti v okolí.
Já se teď momentálně nejvíce těším na největší podzimní slavnost, která probíha v listopadu. Autumnia probíhá každý rok u nás ve Figline a sjíždí se na ni lidé z celé Itálie. Jde o veletrh podzimních produktů, zemědělských strojů a lokálních zvířat. Autumnia trvá tři dny a po celém městě najdete stánky s občerstvením, probíhá zde i spousta kuchařských show, vystoupení a zábavné programy pro malé i dospělé. V listopadu vás určitě vezmu s sebou a všechno vám to ukážu! Tohle období je také jen pouhý skok od mých milovaných Vánoc/Natale, ale tím vás tu dnes nebudu strašit :D.
Podzim/autunno je ale kouzelný nejen tím, jak se mění příroda a přichází období sklizní a klidu. Jak už asi víte, Italský sen je o Itálii a především o místním jídle. Dnes bych vám proto ráda vyzvedla na piedestal mou nejoblíbenější podzimní potravinu a to dýni/zucca! Krom toho, že vám povím něco málo o tom, jak je dýně/zucca skvělá a proč, dnes vám chci ukázat především to, jak dýni zpracovat a vychutnat si ji přesně tak, jako to dělají Italové.
Není čas ztrácet čas, tak pojďme na to!
Dýni/zucca mám odjakživa, asi ne jako jediná, spojenou s podzimem. Díky Halloweenu? Nevím, tenhle americký svátek zrovna neslavím. Vyřezávané a svítící dýně se mi moc líbí, ale s mýma dvěma rukama, oběma levýma, ne zrovna ideální činnost na říjnové odpoledne. V ČR to pro mě vždycky bylo spíše o Dušičkách, svátku všech zesnulých. Tenhle svátek slaví první dny v listopadu/novembre i Italové.
No nevím, každopádně dýně/zucca je velmi oblíbenou potravinou a to pro její jemnou a nasládlou chuť/gusto, vcelku jednoduchou přípravu a receptů z dýně je opravdu nespočet. Je skvělé, že ji můžete použít jak naslano, tak i na přípravu dezertů/dolci. Do italské kuchyně se hned vrátíme, ale zůstaňme ještě chvilku u benefitů tykve obecné, což je další název pro dýni/zucca.
Tato zelenina původem ze Střední Ameriky obsahuje spoustu minerálů, vitamínů a pěknou dávku betakarotenu. Je vhodná i při dietě a má příznivé účinky na trávení, posiluje imunitní systém, uklidňuje nervy a dýňová semínka obsahují slušnou dávku zinku. Ten má projímavé účinky a pomáha i při léčbě chorob močového měchýře. Dýňová semínka jsou skvělá opražená jen tak na zub a nebo do salátů, kaší a polévek. Já je přidávám, kam se mi zamane.
Většina dýní je jedlých, až na ty různé druhy okrasných. Tady v Itálii nejčastěji seženete dýni špagetovou/zucca spaghetti,dýni Hokkaido,zelenou dýni/zucca iron cup a tykev – dýni muškátovou/zucca moscata. Poslední zmíněná je pro nás dnes nejdůležitější. A už chybí jen kousek a představím vám dýňovou perličku italské kuchyně/cucina italiana!
Jak už jsem zmínila výše, dýně/zucca je velmi oblíbená i pro své široké využití nejen v italské kuchyni. Dá se připravit na sladké i slané způsoby, pečená, dušená, grilovaná. Tady v Itálii je nejčastěji využíváná k přípravě krémů a polévek/creme,vellutate, rizot/risotti a těstovin/pasta. Moc dobré jsou např. i dýňové ňoky/gnocchi alla zucca a nebo já osobně mám dýni/zucca moc ráda i na pizze! S ostřejším sýrem gorgonzola a pistáciovými oříšky. Moje ideální podzimní verze pizzy ♥
Máte rádi nevšední kombinace? Sladké se slaným? Nebo jste klasik a tyhle kombinace vám nic neříkají?
V Itálii dýně/zucca není až tak využívána na přípravu dezertů/dolci. Začíná to být spíše trendem až teď a v restauracích nejčastěji narazíte na dýňový cheesecake/cheesecake alla zucca a nebo různé druhy dýňových dortů a koláčů/torte e crostate alla zucca. Už jsem se setkala i s dýňovými muffiny, které jsou mimochodem skvělé a velmi jednoduché na přípravu.
Teď už ale přicházi na řadu hlavní téma článku. Naše italská babička/nonna italiana e její pravé toskánské dýňové rizoto!
Můj přítel pochází z Toskánska a jeho babička je pravá a nefalšovaná Figlinese. Ve Figline Valdarno se narodila, vyrostla,zamilovala, vdala i ovdověla a je úžasnou kuchařkou. Ve svých 84 letech už sice není tak čiperná jako dříve, ale v kuchyni se pořád umí ohánět více než dobře. Krom toho je naše nonna figlinese velmi energická, hlučná a mírumilovná. Prostě správná italská bábi/nonnina. Nedovedu si ji představit jako mladici, to bych se před ní měla asi hodně na pozoru!
Babička/nonna Orietta je také velmi informovaná. Úplná kronika. Celý život v tomhle městě jí opravdu neodpářete a ví VŠECHNO A O VŠECH! A to teda nekecám. Je ze staré školy a hodně jí záleží na tom, co tomu řeknou ostatní a jak ti mladí dneska žijou a hlavně nevybočuj atd.
Na začátku našeho vztahu to Mr.M měl zábavné. Babičce se idea cizinky jako přítelkyně a budoucí matky dětí jejího vnuka moc nezamlouvala. Už viděla, jak prchám s našimi budoucími dětmi za hranice a milovaný Mr.M tu zůstane sám a na ocet :D. To byl ale opravdu jen prvotní šok, teď se máme rády a obědy u ní probíhají ve více než příjemné atmosféře. Vždycky se nade mnou rozplývá, jak jsem bellina/krásňoučká :D. Takže téměř vždy se fajn pobavím, něco dozvím a taky se skvěle najím!
Babi Orietta bydlí ve větším bytě a má i menší zahrádku. A tam pěstuje mimo jiné i dýně/zucche. Některé dosahují obřích rozměrů a jde právě o výše zmiňovanou dýni muškátovou/zucca moscata. Minulý rok jsme byli několika dýněmi podarováni a já nadělala dýňového pyré do zásoby. Ona sama to tak často dělá a pak ho má vždy při ruce. Třeba právě zrovna na její skvělé rizoto! A teď už slibovaný recept na RISOTTO ALLA ZUCCA DELLA NONNA!
Pokud nemáte dopředu připravené dýňové pyré, tak rychle na něj. Dýni oloupeme, nakrájíme na menší kostky a vhodíme ji do hrnce k nakrájené cibuli, kterou jsme si první nechali zesklovatět na rozpáleném oleji. Necháme chvíli podusit, přidáme naběračku zeleninového vývaru a necháme vařit cca 20 minut. Dokud dýně nezměkne a nevznikne nám jemná kaše.
Mezitím si rozehřejeme pánev/padella a poté na ní mírně orestujeme rýži/riso.
Dáme jí asi tak 3 minutky, sem tam ji promícháme, aby se nám nepřipalovala. Poté ji podlijeme bílým vínem/vino bianco a opět kontrolujeme, aby se nám to všechno nepřipalovalo zespod. Až se všechno víno vyvaří, přemístíme rýži do hrnce s přepřipraveným dýňovým pyré. A poté už jen postupně přidáváme zbylý vývar/brodo. Naběračka vývaru, mícháme, dokud se nevyvaří. A tak pořád dokolečka, dokud není rýže al dente a risotto nezíská svou krémovou strukturu. Zabere vám to asi tak 20 minut. Většinou nestíhám střídat ruce, jak mě z toho míchání už bolí :D. Dosolíme, dopepříme a pomůžeme risottu, aby bylo o něco více krémové/cremoso. A to kostičkou másla/burro.
Poté přidáme i nastrouhaný parmezán/parmigiano, důkladně promícháme a necháme minutku odpočinout. Pokud máte risotto rádi více krémové a zbyla vám troška vývaru, můžete přidat i ten. Potom už nezbývá než servírovat. S nastrouhaným parmezánem a kapkou olivového oleje. Voilá e buon appetito!
Doufám, že se vám dnešní článek o vévodkyni podzimní kuchyně líbil a že zkusíte rizoto tak, jak se dělá a jí správně po italsku. Budu ráda, když mi dáte do komentáře vědět, jak se vám dílo povedlo a jestli máte vůbec dýni rádi. Co z ní rádi připravujete a jestli dáváte přednost verzi nasladko či naslano.
Moc se na vás těším v našem česko – italském online světě na fb ve skupině Italský sen na druhou. Skupina je uzavřená a každý zde má možnost sdílet své italské sny a zkušenosti :). Staňte se i vy součástí česko – italské komunity!
Najdete mě samozřejmě i na instagramu a na fb pod stránkou Italský sen.
Nezapomeňte na slovníček pod článkem a užívejte si cestu poznávání italského jazyka se mnou!