Moje jazyková škola hrou a ty nejlepší tipy jak se dostat na kloub cizímu jazyku

Jak už jistě víte, ve všech mých článcích a taky Mém prvním online průvodci skvělým italským jídlem s bonusovým slovníčkem základních pojmů  vám mezi vyprávěním sem tam vkládám italská slovíčka, fráze a pojmy, abyste se při čtení nejen snad něco nového a zajímavého dozvěděli, ale jednoduchým způsobem i přiučili 🧐 !

Doporučuji si slovníček, který vám vždy vkládám pod článek, opsat nebo ofotit a v průběhu dne do něj třeba jen nahlédnout a zkusit si slovíčka více okoukat a vrýt si je do paměti.

Nechci tím říct, biflovat se je na sílu, samozřejmě pokud vám to tak nevyhovuje. Ale nenásilnou sílou si je postupně oťukávat a mít z toho radost. Radost, že se učíte něčemu novému a zase se můžete cítit o něco sebejistější, obohacení o nové znalosti a zajímavosti.

Každý máme své způsoby, ale já vážně doporučuji zkusit mou hravou formu a snažit se slovíčko spojit s každodenními úkony, předměty kolem nás a nebo se snažit si část slova zapamatovat na základě nějakého vzorce či taháčku.

Může být, že vám dané slovíčko připomíná i nějaké české, anglické, prostě takové, které už znáte. Hrajte si s kořeny slov. Např. italský výraz carne pro maso. Mě hned napadne spojení anglického výrazu CAR a NE si spojím s naším českým ne. CAR-NE!

Mně tahle metoda vždycky hrozně pomáhala a bavila. Zkuste to. Hrajte si, oprašte komůrky mozkových buněk a přiučte se něčemu novému.

Každá znalost nového jazyka se počítá aneb kolik jazyků znáš, tolikrát jsi člověkem

Porto Santo Stefano

Znalost nového jazyka je obrovský seberozvoj. Díky cizímu jazyku můžeme nejen porozumět více filmům v televizi, článkům na internetu, textům písniček naší oblíbené zpěvačky.

Přináší nám to například možnost pracovat bez problémů v zahraničí, obohatit se ve spoustě směrech a taky potom mnohem více porozumíme dané zemi a je dost možné, že se nám zaryje pod kůži.

Já jsem italský jazyk vždy chtěla studovat. Líbí se mi jeho lehkost a zpěvnost. Spolu se španělštinou a angličtinou moje nejoblíbenější jazyky.

Ale pořádně jsem ho začala studovat až po příjezdu do Itálie a tím to tedy bylo zajímavější!

Kdo se nerad cítí jako pitomec, doporučuji myslet na strýčka příhodu a s jazykem se první alespoň trošku seznámit.

Jako např. numeri/číslice, :

 • 1 UNO
 • 2 DUE
 • 3 TRE
 • 4 QUATTRO
 • 5 CINQUE
 • 6 SEI
 • 7 SETTE
 • 8 OTTO
 • 9 NOVE
 • 10 DIECI

Fráze jako come stai/jak se máš. Bene e te?/Dobře a ty?

Já začínala také se základními slovesy avere/mít, volere/chtít, essere/být atp. Kdo má rád barvy, může začít s nimi :

 • NERO/ČERNÁ
 • BIANCO/BÍLÁ
 • ROSSO/ČERVENÁ
 • GIALLO/ŽLUTÁ
 • BLU/MODRÁ
 • VERDE/ZELENÁ

To už je i na vás. To jsou jen má osobní doporučení, která fungovala mně a praktikuji je vlastně doteď.

Jak už jsem se zmiňovala v mém prvním článku, pořád se samovzdělávám, jak v angličtině, kterou miluji a vždycky se v ní budu cítit asi jistější, tak i v italštině. A tím myslím i zábavnou formou.

Gioca un po´!/Ber to jako hru, hraj si, bav se

Čtu články, knížky, sleduji italské programy, filmy, snažím se dostat více do dění společnosti a italského života.

Vždy mým italským amici/přátelé, když by rádi, abych je naučila angličtině, radím právě začít se sledováním třeba jejich oblíbeného seriálu v anglickém originálním znění. A pro ještě lepší efekt, rovnou s anglickými titulky.

Na začátku vám může připadat, že nic nerozumíte, ale věřte mi, děj vážně pochytíte a časem se začnete učít více a více slovíček, slovních spojení a díky příběhu si vše o moc lépe zapamatujete.

 

A HLAVNĚ!

Parlare,parlare e parlare!/Mluvit, mluvit a mluvit! Nejlepší, co pro sebe v rámci rozvoje cizího jazyka můžete udělat. Překonejte strach a nedejte se!

A taky se při všem tom získávání a čerpání nových informací není třeba zbláznit, ale naopak si to všechno užívat!

S mou anglickou bestie ve Firenze/Florencii. Ponte Vecchio ♥

 

Mně osobně znalost dvou extra jazyků přinesla jen to dobré! Krom již zmíněného, a vlastně hlavně, nová přátelství a kontakty. Díky životu v zahraničí se každodenně učím něčemu novému a to rozhodně není nudný život 😎. Pochopíte i mnohem více danou zemi, její kulturu, sociální cítění i třeba zrovna mé oblíbené stravování.

Jaký je váš oblíbený jazyk? Líbí se vám ten italský? Anglický? A nebo třeba si někdo libuje v mongolštině, co já vím :)? Kolik cizích jazyků znáte vy osobně?

Dejte mi vědět, budu se na vás těšit v našem česko-italském online světě.

Kdo má raději obrázky, můžeme se sejít samozřejmě i na instagramu.

Grazie e divertitevi!

Un bacione

Vaše

 

 

 

 

 

 

 

Michaela Šticová
Jmenuju se Michaela Šticová, pocházím z Jižní Moravy a plním si svůj Italský Sen životem ve vnitrozemním Toskánsku. Miluju italskou kuchyni, vaření a kultura stravování, zejména ta italská, mě velmi fascinuje. Ve virtuálním světě sbližuji všechny milé Itaholiky a provádím je světem chutné DOLCE VITA. Díky tématickým ONLINE GASTRO TOUR společně cestujeme po celém Apeninském poloostrově - a to právě skrze a díky italské kuchyni.
Komentáře
 1. Radus Sticova napsal:

  Krasne napsano,krasne vysvetleno,jen kdyby si to ta hlava vic pamatovalaAle vedes si bajecne jen tak dal

 2. Pavlína napsal:

  Super Míšo!!,přečetla jsem si tu všechny tvé články,super tipy a rady!!..ja Itálii zbožňuji ,procestovali jsme s manželem celé toskánsko,Sardinii,Sicílii..no co se dalo..vše autem a hned několikrát-a vždy to bylo úžasné!Toskánsko je nádherné,skvělé jídlo,pití,lidé i jazyk.Máš to stěstí žít na tak krásném místě✌️,ať se moc daří,jak v tvém životě, tak s tvým projektem!!

  • Míša Šticová napsal:

   Děkuji za krásný komentář a jsem ráda, že máme společnou lásku k Itálii! Kdy se zase chystáš do Itálie ♥ ?

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů