Jak si holka z Moravy plní svůj italský sen

Píšu. Došla jsem domů z práce, je 1:00 v noci a já si uvařila konvici čaje, zapálila svíčky a uvelebila se datlit. Díky bohu, že kreativní část mozku celkem ožila a můžu se pustit do práce.

JAK TO VŠECHNO ZAČALO

Cítím povinnost začít tím, pěkně se představit. Nechceme být přece nevychovaní a já doufám, že si časem vybudujeme nějaký vztah a vidím jako nutnost, abyste věděli, s kým vlastně máte tu čest.

Jmenuji se Míša a pocházím z Jižní Moravy, z města asi kolem 25 000 obyvatel. Vždy se mi tam víceméně líbilo, do svých 25ti let jsem nežila nikde jinde a Morava je prostě DOMA. Domov, tam kam se s neskutečnou radostí vracím a bude tomu tak navždy.

Věkem začínám být na svou domovinu hrdá víc a víc a nestydím se za to, odkud pocházím. Ba naopak. Miluji náš humor, českou kuchyni, přírodu a hlavně lidi, za kterými se vracím s radostí a láskou.

Vyrůstala jsem ve skvělé rodině po boku mladší sestry a dětství je zahaleno jen hezkými vzpomínkami. Milovala jsem trávit prázdniny společně se setrou a sestřenicí u dědy a babičky v jejich domě se zahradou.

Byly to skvělé časy, děda byl školníkem, tudíž jsme pernamentně řádily v okolí školy a cítily jsme se hrozně cool. Trávily jsme čas na zahradě s dvěma milovanými vlčáky, hrály si na školu nebo psaly televizní scénaře.

Fashion style jsem měla vychytaný už v mládí.

,,Doteď si pamatuji, jak jsme si tvořily náš vlastní časopis. Můj se jmenoval Drbík a byla to opravdu pikantnost.‘‘

Ani o kamarády jsem neměla nouzi, ve škole jsem taky až na dosti nenáviděnou matematiku byla bezproblémová a v klidu si životem proplouvala. Jen mě doteď mrzí, že jsem se více něčemu nevěnovala. Nějakému pořádnému koníčku po škole.

Vždy jsem ale hrozně ráda četla, to mi vydrželo doteď a touha ke psaní tam také vždycky byla. Jen škoda, že nebylo více sportu. Měla jsem obrovskou chuť věnovat se krasobruslení. A ejhle. V mém akorátním věku začít zavřeli zimní stadion a místo něj otevřeli vietnamskou tržnici. Sportu zdar!

Když jsem se rozhodovala, kam na střední, váhala jsem mezi kadeřnicí a hotelovkou. Už v patnácti vyhrál cestovní ruch a gastronomie. Jestli jsem se rozhodla dobře, nevím doteď 😁.

O letních prázdninách jsme s rodinou jezdívali k moři, zejména do Itálie. Ano, právě v dětsví jsem si vypěstovala svou lásku k této zemi. Netušila jsem, že můj sen se opravdu může vyplnit.

VĚČNÝ SNÍLEK

Sny se plní. Jsem toho jasným důkazem. Ale samozřejmě, nepotěším vás, někdy pro to musíte něco udělat. Alespoň trošku. Řekněme, napomoci tomu!

Po úspěšném absolvování maturity jsem si dala ještě rok na jazykovce a to bylo taky fajn. Mám v ruce certifikát a něco nového jsem se každopádně přiučila.

Jak říká můj milovaný Paolo Coelho, když si něco z celého srdce přejeme, celý vesmír se spojí, aby nám naše přání vyplnil.

Pozitivní energie, její vysílání a celé takové to motání se v kruhu toho správného naladění se na vesmír, znáte to, ne? Vím, že dnes je toho všude plno. No ale ono to prostě funguje, to vám zaručuji 😊.

Můj děda doteď rád vzpomíná a háže do placu, jak se mi vlastně splnil sen. Že jsem vždycky mluvila o tom, že v Itálii jednou budu žít, že si najdu bohatého Itala a odstěhuji se do této krásné země.

Opravdu netuším, proč jsem si tehdy naivně myslela, že jsou všichni Italové bohatí 🤷🏻‍♀️. Ale budiž, sen se vyplnil a od roku 2012 mě má Toskánsko ve svých spárech.

SPLNĚNÝ SEN

Po jazykovce jsem delší dobu pracovala v jedné menší hospůdce, kde jsem byla schopná zastat dá se říct všechno. A tak zpráva od mé milované kamarádky, jestli bych neměla zájem jet pracovat na letní sezonu do Itálie, přišla jako totální bomba.

,,Jako že, cože? To vážně? No jasně!‘‘

Nebudu říkat, že nepřišly na mysl nějaké obavy, ale ta touha zkusit něco jiného a v zahraničí, byla silnější.

,,Takže hurá směr Itálie!‘‘

Odjížděla jsem s nulovou znalostí italštiny. Naštěstí jsem měla dobrou základnu angličtiny, tak už jen chybělo překonat strach z mluvení. Angličtina v Itálii ovšem nestačí, tak jsem se pustila do studia italštiny s vervou a nadšením.

Jeden z day off na moři ♥.

Na začátku jsem se ponořila do učebnic, dělala si barevné výpisky, prostě se tak trochu šprtala. Ale nepřeháněla jsem to, protože mít italský jazyk každý den v bezprostřední blízkosti vše velmi ulehčovalo.

Na začátku je to především o tom se nebát a otevřít pusu, i sama sebe. A začít mluvit. Mně to taky nějakou dobu trvalo, vlastně docela dlouho, doporučuji začít dříve. Hlavu vám nikdo neutrhne a víte, jak se to říká. Snaha se cení!

Také se stále učím a chybuji. Vždyť lidé chybují ve svém mateřském jazyce, tak co potom při studiu jazyka nového.

,,Ale baví mě ta cesta.‘‘

A o tom to je!

Pořád se samovzdělávám, jak v angličtině, kterou miluji, tak i v italštině. A tím myslím i zábavnou formou. Čtu články, knížky, sleduji italské programy, filmy, snažím se dostat více do dění společnosti a italského dění.

Vždycky mým italským amici/přátelé, když mě prosí, ať je naučím anglicky, radím začít třeba se sledováním  jejich oblíbeného seriálu v anglickém originálním znění. A pro ještě lepší efekt, rovnou s anglickými titulky. A mluvit, mluvit a mluvit! E parlare, parlare e parlare!

,,Na začátku vám bude připadat, že nic nerozumíte. Ale věřte mi, děj vážně pochytíte a časem se začnete učít více a více slovíček a slovních spojení. Díky příběhu si všechno také mnohem lépe zapamatujete.‘‘

Jak už jsem zmínila, v Itálii momentálně už nějakým rokem žiji, pracuji, plním si své sny. Mám bohaté zkušenosti z oboru gastronomie, miluji ruch restaurací, skvělé jídlo a italskou kulturu stravování.

,,Jídlo je mou vášní! Jak to vlastnoručně připravené, kdy nahodím zástěru, naliji si sklenku vína a řádím u plotny. Stejně tak se nechám ráda i obsloužit a být jednou na druhé straně stolu.‘‘

Rádi s přítelem navštěvujeme nové i naše oblíbené podniky a milujeme ten proces. S nadšením se zabořit nosem do jídelního lístku, mhhm co to dnes bude? Máme rádi italskou a toskánskou kuchyni, ale i asijskou a příteli také moc chutná v ČR. Jsme prostě foodies. Deformace z povolání z nás dělá opravdové kritiky a tak si můžete být jistí, že vám na Italském snu doporučuji jen to nejlepší.

Ty nejlepší italské affettati a crostini ♥/mix nakrájených uzenin, sýrů a křupavé italské chlebíčky!

V Itálii jsem už pár pracovních míst vystřídala. Získala spoustu zkušeností, jak pracovních, tak co se týče cizích jazyků. Poznala spousty lidí, známých, kamarádů, přátel.

No a díky práci jsme se seznámili i s Mr.M ❤.

Každopádně na sobě stále pracuji a mé zkušenosti se snažím zúročit také jinak. Ráda bych se i v budocnu věnovala gastronomii, jídlu, italštině, více cestování a nově právě i psaní a vám!

Doufám, že se vám mé dosavadní zkušenosti a zážitky budou hodit nebo že se přinejmenším pobavíte.

O mé maličkosti se můžete dozvědět více v Mém příběhu

a moc se na vás těším v našem česko-italském online světě a to na mé fb page či instagramu.  Samozřejmě jste vítáni stát se členy skupiny Italský sen ♥

Mějte se a moc hezky

Vaše

 

 

 

 

 

 

 

 

Michaela Šticová
Jmenuju se Michaela Šticová, pocházím z Jižní Moravy a plním si svůj Italský Sen životem ve vnitrozemním Toskánsku. Miluju italskou kuchyni, vaření a kultura stravování, zejména ta italská, mě velmi fascinuje. Ve virtuálním světě sbližuji všechny milé Itaholiky a provádím je světem chutné DOLCE VITA. Díky tématickým ONLINE GASTRO TOUR společně cestujeme po celém Apeninském poloostrově - a to právě skrze a díky italské kuchyni.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů