3+1 mých probádaných toskánských míst s tipem na ten nejvoňavější talisman

Dnes bych vám ráda povykládala více o mém milovaném Toskánsku, kde už nějakou dobu žiji a kde vlastně začíná celý můj italský příběh a Italský sen ♥.

Ne že by přímo Toskánsko bylo vždy mojí vysněnou lokalitou, ale tak nějak mi samo spadlo do klína. Prostě si ke mně našlo cestu. Říkejte si tomu, jak chcete, asi osud, ale první pracovní příležitost se mi naskytla přímo v srdci Itálie. A já už nemíním měnit.

Více o mých italských začátcích  se můžete dozvědět v mém příběhu/la mia storia a mém prvním článku.♥

Toskánsko jsem si zamilovala a věřím, že až vám ho přiblížím, budete bookovat letenku a balit kufry i vy!

La bella Toscana

Kolik má vlastně Itálie obyvatel?

Je to přes 60 milionů  obyvatel a jen samotné Toskánsko obývají téměř 4 miliony.

Itálie se dělí do 20ti regionů a Toskánsko poté do dalších 10ti provincií. Hlavním městem Toscana/Toskánska je Firenze/Florencie a já mám to štěstí, bydlet pouhé půl hodiny od ní!

Celým Toskánskem, i naším městem Figline Valdarno, protéká řeka Arno, podél níž často chodíme na procházku se psem.

Určitě už znáte ROCCO BOSS 🙂

Rocco je náš čtyřnohý chlupatý orsetto/medvídek, kterého jsme si před pěti lety adoptovali a je to naše největší amore/láska.

Každým dnem mi přináší více a více radosti a úsměvu na tváři. Teď se taky stal mým social parťákem :).

V budoucnu vám o něm povyprávím více ♥.

Rocco boss ♥♥♥

Ale Toscana není jen o Firenze, o té si povíme zase příště, protože ta si zaslouží svůj prostor.

Mezi další nejznámější místa určitě patří Pisa, Siena či největší ostrov Toskánska – Elba.

PISA

Kdo by neznal tu nejšikmější věž!

Torre Pendente/tak se totiž šikmá věž jmenuje, se nachází na náměstí Zázraků/ piazza dei Miracoli společně s dómem a baptisteriem a celý komplex určitě stojí za prohlídku. Až teda, jak asi můžete předpokládat, na davy turistů, předhánějící se o tu nejlepší fotku se šikmou kráskou. No nebudu vám lhát, taky jsem se tam předváděla :D.

Základy věže byly položeny na začátku 12.století a už celkem brzy se vědělo, že nebude zrovna rovná!

Vychylovala se ale více a více, až konečně v 90.letech minulého století jí trošku pomohli, zpevnili podloží a věž se ustálila tak, jak ji známe teď.

La torre se teď snad prý i dokonce přestala naklánět a mírně se vyrovnala. Předpovídají, že bude stát minimálně ještě dalších 300 let.

Jen ať stojí, co myslíte?

Pózy u šikmé věže v Pise.

Věž sousedí s Duomo di Pisa/Dómem Panny Parie Nanebevzaté a jedná se o nádhernou románskou baziliku. Součástí komplexu je i velká křestní kaple Battistero di San Giovanni a starý křesťanský hřbitov na severní straně piazza/náměstí.

Italové jsou vcelku silní křesťané, dost lidí stále chodí do kostela a nejen starší generace. Ne třeba pravidelně či každý den, ale vztah k církvi je tu silnější než u nás. Možná je to i tím, že hlava církve sedí přímo v Římě, ve Vatikánu. Římských katolíků je v Itálii kolem 80%, zbytek jsou ateité a z menší části muslimové.

Současný Papa Francesco/papež František pochází z Buenos Aires a je vystudovaným chemikem. Papežem je dosti oblíbeným a podporovaným. Mně osobně je také moc sympatický. Prababička by ze mě měla radost! Podporuje moderní názory, je upřímný a velice skromný. Věřím, že za to si ho Italové a i celý svět cení nejvíce. Zajímá se o lidi nakažené HIV, navštěvuje hospice a kněze, kteří odmítají křtít děti svobodných matek, označil za pokrytce dnešní doby. Bravo Papa!

Kromě toho všeho ale je Pisa fajn i jen tak na ,,potoulání“ po městě a okolí, dát si talíř spaghetti carbonara a spritz v pauze na pranzo/oběd. Jo a mimochodem,  nejsou tady vůbec špatné shopping/nákupy.

Úplně nejvíc  bomba tip! Pokud budete v Itálii od půlky července až do začátku srpna, jde o nejlepší načasování, pokud máte rádi nákupy! Letní zboží jde do slev, někdy se najdou i staré kousky ze zimní kolekce a jsou fakt za hubičku.

Do Pisy se dostanete snad odevšud celkem bez problémů. Já doporučuji vlaková spojení z Firenze, jde o přímý treno/vlak a z stazione/nádraží v Pise je to do centra opravdu kousek.

SIENA

Siena je úžasná a stojí určitě za návštěvu, leží ve vyšší poloze mezi italskými kopci, takže není nouze o krásná panaroma a vyhlídky!

A její obrovské okrouhlé piazza del Campo/náměstí má neskutečné kouzlo.

V létě se tu koná velmi známé Il palio.

Jedná se o dost drsný dostih na neosedlaných koních, který pochází ze středověkých tradic. Jde o souboj mezi městskými čtvrtěmi o palio – praporec z cenného materiálu, který má čtvrti přinést úctu a posvícení do nového roku. I přes dost častou kritiku upozorňující na zdraví koní a týrání zvířat, je slavnost stále velmi oblíbenou zábavou veřejnosti, zapsanou dokonce i ve světovém dědictví UNESCO.

Ze Sieny už to pak máte jen kousek do dalšího krásného městečka San Gimignano.

Tohle nádherné město pocházející ze 4.století láká nejn svým umístěním na kopci, ale i velkolepými hradbami a více než patnácti věžemi. Opět je ve hře UNESCO :).

A navíc San Gimignano je známé pro svou úžasnou gelato/zmrzlinu! Na piazza della Cisterna narazíte na hned několik top gelaterie/zmrzlináren a jsou to opravdu ty nej!

Protože jak už víte z mého posledního článku,gelato je vážná věc a v tomhle středověkém toskánském městě to moc dobře ví. Asi i proto místní gelaterie vyhrály už spoustu cen o nejlepší gelato po celém světě!

Obnáší to také vystát si menší frontu, protože samozřejmě nejsme jediní, kdo chce tohle známé gelato ochutnat, že? Ale opravdu to stojí za to a zejména v DONDOLI GELATERIA DI PIAZZA, kam lidé přichází doslova ve vlnách. Protože ochutnat tuhle zmrzlinu…

...to je vážně paradiso/ráj. Najdete tu i neobvyklé gusti/příchutě. Já si při mé poslední návštěvě dala pompelmo rosa/růžový grepprosecco/šumivé víno. Skvělá mimosa – prosecco s kapkou džusu, – ve formě zmrzliny!

Nejznámější piazza del Campo v Sieně ♥

ISOLA D´ELBA

Největší ostrov v Toskánsku Isola D´Elba leží v Tyrhénském moři a dostanete se na něj z 10 km vzdáleného pobřežního města Piombino. Stačí si online přes internet a nebo přímo v některém z prodejních stánků koupit lístek na trajekt a hurá směr přístav!

Cesta trajektem na Elbu vám dá plus mínus hodinku a v létě je už samotná cesta zážitkem :).Ceny se pohybují od 30€ tam i zpět. Samozřejmě záleží, kdy jedete, jinou částku zaplatíte v plné sezóně, o víkendu apod.

Doporučuji si první porovnat ceny na internetu. Na ostrov jezdí vícero společností a rezervovat dopředu taky není od věci, pokud rádi ušetříte :). My s sebou brali i auto a psa, za které se samozřejmě připlácí, ale nejde o přemrštěnou částku.

Při naší poslední návštěvě jsme nevyplouvali z Piombina, ale z porto/přístavu z Livorna.

Livorno je jedno z nejdůležitějších přístavních měst v Ligurském moři a najdete tu mimo jiné moc pěkné mořské Acquario/akvárium, úžasnou promenádu kolem přístavu a nákupy tu taky nejsou špatné, dámy!

Můj osobní foodie tip je livornská specialita torta di ceci/cizrnový koláč! Vychutnejte si kousek tohoto slaného koláče, který se dělá z farina di ceci/cizrnové mouky,acqua/vody,sale/soli e olio di oliva/a olivového oleje. Peče se v troubě al legno/vytápěné dřevem a seženete jej v místních focaccerie/místech, kde se prodává čerstvý pizza chléb.

Pokud si torta di ceci chcete vychutnat jako místní, kupte si k ní i un bicchiere di spuma bionda/skleničku citrónové limonády, která mi chutí připomíná limonády ve skle z devadesátých let. Na mně docela sladká záležitost, ale jednou za čas. Proč ne?

Více o mých foodie toskánských tipech se dozvíte v článku parte due/druhá část La Mia Toscana a taky mém v mém online free průvodci na webu.

Ale teď se vraťme zpět na  Elbu!

Z Livorna jsme pluli směr porto/přístav Portoferraio, který je jednou z osmi částí ostrova.

Věděli jste, že je Elba součástí Národního parku národních ostrovů a sousedí s francouzskou Korsikou? Ta je vzdálená pouhých 35 kilometrů!

Elba byla prvním ostrovem, na který se roku 1814 uchýlil do uceleného exilu Napoleon Bonaparte. Během svého pobytu na ostrově se stal císařem a provedl několik ekonomických i sociálních reforem, díky nimž pomohl k lepší životní úrovni místních obyvatel velkým dílem. Před svým útěkem do Francie  stihnul navrhnout i vlajku ostrova.

 

Il mare ♥ Moře!

Naposledy jsme tu byli v pozdním září, tudíž po sezoně a musím říct, že ostrov byl už takový smutný. Ne, že by pořád nebylo teploučko a místo ztratilo na kráse, ale na svém jedinečném kouzlu trošičku ano. Spousta podniků byla už zavřená, v okolí byly jen zájezdy postarších něměckých turistů a upřímně ty podniky, které byly ještě otevřené, nás dosti zklamaly.

Tzv. mangiare per i turisti/jídlo pro turisty.

Je to myšleno tak, že jako všude, tak i tady najdete podniky, které nejsou férové a šidí. Šidí nejen kvalitu a výběr surovin, ale i na daných recepturách a bohužel často také odbývají servis zákazníka. Takové podniky vám pro svůj klid v duši představovat nehodlám a nebudu.

Ba naopak bych ráda, aby jste se i vy stali profíky opravdové italské gastronomie a svůj pobyt si v Itálii doslova vychutnali :).

Elba je svou rozlouhou po Sicílii a Sardínii největším italským ostrovem.

Je paradiso/rájem na zemi pro svou krásnou přírodu, čisté pláže a krystalově se třpytící moře. Ráda bych ji v budoucnu projela na skůtru. O serpentiny a kopečky nahoru dolů tu není nouze, takže dle mě to je jeden z nejlepších dobrodrůžo transportů.

Pokud nejste fanoušky skútru, pak doporučuji aspoň auto, jako v našem případě. Jinak zůstanete uvízlí jen v jedné části a upřímně, moc by jste toho neviděli. Což by byla určitě velká škoda!

Z Elby jsem si dovezla ten nejvoňavější suvenýr a to profumo/parfém Acqua dell´Elba.

Jde o tu nejvooooňavější řadu parfémů místní výroby. Firma pyšnící se dlouholetou tradicí se inspiruje přírodou a životem na ostrově. Využívá místních surovin a i díky tomu můžete z profumo cítit svěží citrusy, květy a vůni mořského vánku.

Já si Acqua dell´Elba určitě nekoupila naposledy. Štěstí je, že pro tento italský profumo nemusíte hned spěchat na Elbu!

Mají pobočky po celé Itálii a i ve Firenze už jsem jednu našla!

Perfetto/perfektní! Co já vím, jde o profumo, které seženete pouze v Itálii. Další důvod sem vážit cestu :).

Acqua dell´Elba

A dál?

V Toskánsku je toho k vidění samozřejmě mnohem, mnohem více! A proto jsem se rozhodla, že vám La Mia Toscana/Moje Toskánsko představím ve více kapitolách. Takový TOSKÁNSKÝ DENÍČEK.

V budoucích článcích bych se ráda více věnovala i historii Itálie, místním zvykům a tomu, jací Italové vlastně jsou a jaké jsou např. výhody a nevýhody života v Itálii :).

Ráda bych vám více pověděla i o lokalitě u moře, kde vlastně můj příběh začal a ukázala vám další zajímavá místa.  Taky by neměla chybět zmínka o Figline Valdarno, kde svého času žiji :).

Samozřejmě si opět povíme více i o tom nej italském jídle a víně. Představím vám nejvybranější toskánské produkty a speciality. Místa, kde se skvěle najíst a nebýt napáleným turistou.

Přiblížím vám region Toskánska v celé své kráse a realitě.

Doufám, že vám moje znalosti, zkušenosti a postřehy budou k užitku a budu se na vás těšit příště a v našem česko-italském online světě ♥.

Krom toho, že mě zajímají vaše postřehy, zkušenosti či tipy, o čem by jste si vy osobně v budoucnu rádi přečetli, napadla mě jedna věc :).

Sdílejte na instagramu pod #italskysen vaše zážitky z Itálie, oblíbené pochoutky a nebo cokoliv, co je s ní spojené a podělte se o váš kousek Itálie s ostatními ♥!

A proposito/mimochodem!

Prozatím si o tom nejskvělějším italském jídle můžete přečíst i v mém online free průvodci na webu.

Těším se na vás

 

Michaela Šticová
Jmenuju se Michaela Šticová, pocházím z Jižní Moravy a plním si svůj Italský Sen životem ve vnitrozemním Toskánsku. Miluju italskou kuchyni, vaření a kultura stravování, zejména ta italská, mě velmi fascinuje. Ve virtuálním světě sbližuji všechny milé Itaholiky a provádím je světem chutné DOLCE VITA. Díky tématickým ONLINE GASTRO TOUR společně cestujeme po celém Apeninském poloostrově - a to právě skrze a díky italské kuchyni.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů