Čokoládový důkaz, že italské dezerty nejsou jen o Tiramisú

Italské dezerty.

Italské dezerty nejsou jen o tiramisú.

Itálie je mekkou skvělého jídla. To už samozřejmě všichni víme. Pasta, pizza, ryby, mořské plody, formaggio i sušené šunky a dokonalé klobásky. O tom se dnes ale bavit nebudeme. I když dle testovacího příspěvku na Fb Italského snu jsem zjistila, že co se týče italských pokrmů, slané vám jde po chuti více. Možná proto, že těch italských moučníků a dezertů vlastně až tolik neznáte?

Tím se vás nechci nikoho dotknout. Ale spousta z vás mi psalo, že znáte především tiramisúgelato. Recept na naše toskánské tiramisú najdete na mém instagramu, ale brzy se můžete těšit i na přehledný článek tady na blogu. A recepty budou hned 2! Jeden klasický a druhý pro alergiky, nechte se překvapit 👌🏻.

Tiramisú samozřejmě zbožňuji, ale italské dezerty opravdu nejsou jen o něm! Jala jsem se tedy pátrat a na stránkách mého oblíbeného Giallo Zafferano našla moučník, který je voňavý, jemňoučký, plný čokolády a rozplývající se na jazyku. Ano, já se velmi často držím rčení

IL DOLCE SENZA IL CIOCCOLATO NON É IL DOLCE!

Dezert bez čokolády není dezertem.

Souhlasíte se mnou?

Kdo ano, jistojistě se mu bude líbit mé dnešní vyprávění o TORTA TENERINA. V první části článku se dozvíte, o jaký moučník že to vlastně jde, odkud moučník i jeho samotný název pochází a kdy se obvykle jí. Po úvodním, seznamovacím kole bude následovat recept s bonusovým tipem na to, jak si jej můžou vychutnat i ti, kteří mají problémy s laktózou/lattosio nebo lepkem/glutine.

Držte si imaginární klobouky, začínáme!

KDE SE VZALA, TU SE VZALA – TORTA TENERINA

Tento voňavý moučník vznikl na přelomu 60. a 70. let ve městě Ferrara, které leží v regionu Emilia Romagna. A to v období Velikonoc/Pasqua. Říkáte si, tak to bude mít asi něco společného s vajíčky? To ano, ale s těmi čokoládovými! Kdo mě pravidelně sleduje, tak ví, že v Itálii zrovna nefrčí velikonoční kraslice, ale naopak se darují vejce čokoládová!

Čokoládových kraslic/uova di cioccolato je během italských velikočních svátků v oběhu opravdu hodně. A tak aby nepřišla nazmar ta, která nebyla během sváků zkonzumována, Emiliani se rozhodli tato vajíčka rozpustit a ze vzniklé čokolády připravit tento jemňoučký dezert. V italské domácnosti se neplýtvá a vždy se najde způsob, jak dané ingredience využít i dále! Sympatické, pravda/vero?

Italská velikonoční kraslice.

Italská velikonoční kraslice.

Dříve se tak TORTA TENERINA připravoval zejména/piuttosto v jarním období. Dnes se moučník jí téměř po celý rok a krom Velikonoc je velmi oblíbený i na svátek otců nebo svátek matek.

To by ale nebyli Italové Italy, aby se o původu svých specialit mírně nedohadovali. Legenda praví, že torta/koláč má své kořeny už v roce 1896, v místě Estensi. Něžná/tenera královna Elena Petrovich del Montenegro, manželka tehdejšího krále Vittorio Emanule III di Savoia, měla velkou slabost pro sladkosti. Koluje tak příběh, že TORTA TENERINA vznikla právě na královninu počest a k jejímu potěšení. Zde se tak i dozvídáme, odkud pochází název tohoto koláče. (zdroj)

Někteří jeho název ale přikládají tomu, že je torta velmi jemné/tenera chuti a rozpouští se na jazyku jako kostička čokolády. Nechám na vás, které variantě a příběhu dáte přednost ☺.

Golosa, morbida e semplice!

Golosa, morbida e semplice!

3 HLAVNÍ DŮVODY, PROČ JSEM PRO VÁS VYBRALA PRÁVĚ TENTO MOUČNÍK

  • Jakmile vidím něco čokoládového, neudrží mě ani pár volů. Když je navíc daná receptura jednoduchá, tak se horko těžko ovládám, abych daný recept nezkusila i doma a nepředstavila ho tak i vám. SEMPLICITÁ!
  • Italskou kuchyni miluju, ale někdy nezaškodí si trošku odpočinout od mouky/farina. Navíc už jsem vypozorovala, že někteří z vás mají s lepkem/glutine problémy. A co si budem. V Itálii se to moukou jen práší! Tento moučník jí ale obsahuje jen velmi malé množství a i to lze lehce nahradit moukou rýžovou nebo z cizrny/farina di ceci. A navíc je recept bez prášku do pečiva/lievito per i dolci!
  • Nadšení budou i ti, kteří mají problémy s laktózou/lattosio. V receptu je sice slušná dávka másla, ale i to se dá v dnešní době velmi lehce nahradit. A to máslem kokosovým nebo kokosovým olejem/olio di cocco.

ATTENZIONE! Tímto vás samozřejmě nenabádám k švindlování. Víte, že vaření ala Babica není můj styl. Ale pokud jeden nemůže, druhý rád pomůže 😋. Dejte mi vědět, zda vás v budoucnu zajímají recepty, které se dají easy peasy připravit i pro alergiky.

Vaše zpětná vazba je to, co drží Italský Sen nad vodou ❤.

JAK KOLÁČ VLASTNĚ CHUTNÁ?

V minulosti se tomuto koláči říkalo také TORTA TACLENTA – appiccicosa. Což znamená mazlavý, mokrý. TORTA TENERINA voní po čokoládě, koláč je lehký, nízký, nadýcháný a na povrchu křupavý. Je typický tím, že při krájení na povrchu mírně popraská a to dodává koláči i velmi krásný, až rustikální vzhled. I když je v koláči poměrně hodně čokolády/cioccolato, není vůbec hořký, má vyváženou chuť a na jazyku se opravdu rozpouští jako kousek luxusní čokolády.

Na povrchu křupavá, uvnitř jemná a vláčná.

Na povrchu křupavý, uvnitř jemný a vláčný.

Příprava tohoto italského moučníku/dolce je navíc také velmi jednoduchá. I s pečením máte do hodinky připravený chutný dezert, po kterém se jen zapráší!

GOLOSA, PROFUMATA E SEMPLICE!

Chutný, voňavý a jednoduchý.

Mhhm, také už se vám sbíhají sliny? Neváhejte tedy, ofoťte si recept a italskému pečení zdar ❤!

RICETTA DELLA TORTA TENERINA

Difficoltá/obtížnost: Facile/jednoduchá

Preparazione/příprava: 20 min

Cottura/doba pečení: 35 min

Costo/cena: Medio/střední

 

 

Torta tenerina.

Ingredience na italský čokoládový moučník, Torta Tenerina.

 

PREPARAZIONE/příprava:

  • Jako první si ve vodní lázni/bagno maria rozpustíme kousky čokolády. Sem tam promícháme a až se nám cioccolato rozpustí, přidáme nakrájené máslo/burro. Za občasného míchání necháme máslo rozpustit v čokoládě. ATTENZIONE! Čokoláda by neměla být před přidáním másla příliš horká, ideální teplota je 50° a při rozpouštění másla by se měla udržovat na 32°. Já teploměr nemám a zvládla jsem to jednoduše i od oka. Věřím, že to také rozpoznáte ☺.
  • Mezitím si oddělíme bílky od žloutků.míse/sciotolla si vyšleháme bílky s 1/2 dávkou cukru a necháme stranou.
  • V druhé míse si vyšleháme zbylou část cukru se žloutky, dokud nám nevznikne jemná pěna. Poté do žloutkové pěny za stálehé šlehání pomalu přiléváme rozpuštěnou čokoládu s máslem, dokud nám nevznikne krémová hmota.
  • Poté po 1/3 přimícháváme vyšlehané bílky a na závěr zaprášíme moukou/farina. Vymícháme si těsto a nalijeme ho do vymazané a vysypané formy o rozměrech 23 cm.
  • Pečeme na 180° přibližně 35 min.
  • Po vytažení z trouby necháme pořádně vychladnout/raffreddare a na závěr posypeme moučkovým cukrem/zucchero al velo.

 

Burro e cioccolato.

 

Směs rozpuštěné čokolády a másla.

Che cremositá!

 

Vyšlehané bílky s cukrem a žloutková pěna.

Vyšlehané bílky s cukrem a žloutková pěna.

 

Do směsi po 1/3 vmícháme vyšlehané bílky s cukrem.

Do směsi po 1/3 vmícháme vyšlehané bílky s cukrem.

 

Na závěr zaprášíme moukou a pořádně promícháme.

Na závěr zaprášíme moukou a pořádně promícháme.

 

Těsto vlijeme do vymazané a vysypané formy a pečeme 35 min na 180°.

Těsto vlijeme do vymazané a vysypané formy a pečeme 35 min na 180°.

Kdo chce koláč povýšit, doporučuji podávat s crema al mascarpone nebo kopečkem vanilkové zmrzliny!

A voilá, italské dolcino je na světě. Přijde vám recept složitý? Troufnete si na něj?

Já věřím, že jste odvážní a už teď se těším na vaše výtvory. Pokud se vám recept líbil, nezapomeňte ho sdílet i s ostatními. Podělte se se mnou o vaše nadšení  a napište mi na sociálních sítí Italského snu nebo vaši TORTA TENERINA sdílejte na instagramu pod #italskysen.

MANGIA, BEVI E SII FELICE ❤

Komu se italské tvoření v kuchyni zalíbilo a stále si nestáhnul mou Mini Kuchařku Online, můžete na ni dát oko přímo QUA.

Mějte se přesladce a pod článkem najdete jako vždy SLOVNÍČEK použitých pojmů a frází ☀.

Vaše

Míša z Toskánska

 

 

slovníček italských frází a pojmů

slovníček italských frází a pojmů

použité italské fráze a pojmy

použité italské fráze a pojmy

italský slovníček na závěr

italský slovníček na závěr

Michaela Šticová
Jmenuju se Michaela Šticová, pocházím z Jižní Moravy a plním si svůj Italský Sen životem ve vnitrozemním Toskánsku. Miluju italskou kuchyni, vaření a kultura stravování, zejména ta italská, mě velmi fascinuje. Ve virtuálním světě sbližuji všechny milé Itaholiky a provádím je světem chutné DOLCE VITA. Díky tématickým ONLINE GASTRO TOUR společně cestujeme po celém Apeninském poloostrově - a to právě skrze a díky italské kuchyni.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů