5+1 typických ne(pravd) a stereotypů o Italech – 1. část

Typický Ital je snědý, má tmavé vlasy i oči a pořád se cpe pizzou a těstovinami. Pravého Itala je všude plno, často gestikuluje a nezavře pusu. Ital by nepřežil bez kávy a vždycky je perfektně a elegantně oblečený.

Je tomu ale opravdu tak?

Podobných stereotypních představ a polopravd najdete všude plno. A já vám dnes odhalím, které z výše zmíněných věcí jsou opravdu pravdivé/vere, co není ale vůbec pravda i další typické pověry o Italech. Italů znám už opravdu spoustu a věřte mi, vím o čem mluvím 😉.

Typické (ne)pravdy vám okořením tím, jaký mají vliv na momentální situaci. V čem museli Italiani slevit ze svých nároků? S čím v karanténě nejvíce bojují a jak se tomu všemu postavili? Pokud vás tohle všechno zajímá, přeji příjemné čtení!

Buon divertimento!

Stereotyp je společensky zakořeněný soubor představ o člověku nebo skupině lidí, který významně ovlivňuje vnímání, hodnocení i postoje vůči nim. (zdroj wikipedia.com)

FÁMA NR. 1 Italové jí pořád jen pizzu a těstoviny

Fáma (také domněnka či zvěst, italsky luogo comune) je téměř vždy smyšlená, polopravdivá či nepravdivá informace o člověku, jevu či události ze všech sfér soudobého či současného života. (zdroj wikipedia.com)

Upřímně? Tahle fáma/luogo comune, stereotipo je dosti zapeklitá. Na základě toho, co jsem vypozorovala z mého okolí, tak jak je zvyklý/abituato Mr. M, a samozřejmě také díky mé práci, je to, že pizzapasta jsou v Itálii opravdu velmi oblíbené. Ne nadarmo se říká, že ty nejlepší těstovinové chody/primi piatti a vynikající pizzu si vychutnáte právě tady.

V globále jí talíř těstovin/un piatto di pasta denně velké % Italů. My se mezi tuhle skupinu neřadíme, takže snižujeme průměr 😄. Ale z Mr. M nedávno vylezlo, že on je prostě vero Italiano a denně teplý těstovinový chod jeho tělo potřebuje a chce. Těstoviny si, a nejen on, brání tělem i duší.

zdroj: Fotka od MAGGY BURLETPixabay

Doma je tak vaří nejčastěji právě on, aby náhodou ta Češka – rozumějte já,  nezapomněla pořádně osolit vodu nebo pastu nepřevařila. Což se tedy podle mě nestává, alespoň ne příliš často, ale budiž.

A tak jak je na tom Mr. M, tak je na tom i spousta dalších Italů. Na poledním menu nikdy nechybí několik druhů těstovin a v tomto případě nezáleží, jestli jste žena nebo muž. Italiana či Italiano, to je fuk! Více než polovina z nich si z menu vybere právě pastu.

Mezi nejoblíbenější primi piatti se řadí jednochuchá pasta al pomodoro – s rajčatovou omáčkou a bazalkou nebo těstoviny s různými druhy omáček – sugo. Tagliatelle al ragú bolognese –  POZOR, NE spaghetti! Proč a jak tomu je, se dočtete ZDE. Pappardelle al ragú di cinghiale/kančí ragú atp. Nechybí ani spaghetti alla carbonara nebo risotti.

Co Italiani a slavná pizza italiana? Milují ji! Nejí ji tak často jako těstoviny, ale silná většina Italů jí pizzu mimálně jednou týdně. Jde vlastně o takový zvyk, někdy až potřebu. Italiani velmi rádi dodržují tradice a sejít se s kamarády nebo rodinou večer o víkendu na pizzu je právě jedna z nich!

Facciamo una pizzata?

Sexy pizza, klikni na ni 🍕 zdroj: www.giphy.com

Pizzata se používá ve slovním spojení právě tehdy, pokud se s kamarády v pátek večer domluvíte a vyrazíte do vaší oblíbené pizzerie. Znám velmi málo Italů, kteří by pizzu neměli rádi nebo se jí vyhýbali. Samozřejmě ne všichni si ji s gustem vychutnávají každý týden, ale i já jsem už tomuto výbornému zvyku přišla na chuť.

A právě teď bych si tu pizzu sakra dala!

Pizza con speck e brie

Napište mi, jaká je vaše oblíbená pizza a jestli byste si ji chtěli upéct společně se mnou. Samozřejmě přes sociální sítě 😂👨🏻‍🍳.

Myslím, že z mého vyjádření je více než jasné, že FÁMA NR. 1/luogo comune je

I v dnešní době si hodně italských rodin doma připravuje čerstvé těstoviny a domácí pizzu. V tomto období, kdy jsme všichni zavření doma a máme spoustu volného času, se tahle aktivita stala běžnou v každé druhé domácnosti. Alespoň tak soudím dle příspěvků na sociálních sítích a toho, že v obchodě už nějakou dobu chybí bílá mouka/farina a kvasnice 😁.

FÁMA NR. 2 Italové by bez caffé horko těžko přežívali

Un caffé, per favore!

No..tak tady opravdu taky hodně záleží! Nemusím jít příliš daleko, abych vám představila totálního kafoholika. Tím člověkem je opět Mr. M. Já tedy nevím, ale upřímně si myslím, že mu v těle místo krve koluje už jen caffé 😄. Nepřeháním. Můj Ital je opravdový milovník kávy a prolívá se jí tedy dostatečně. Podle mě by se v ní nejraději i vykoupal, kdyby mohl. Ranní kafíčko, kafíčko v baru, potom další kafíčko s kamarádem na plk atd.

Jde ale o poměrně běžný italský scénař, který se denně promítá v životech mých kamarádů a kolegů. Najdou se i Italiani kteří, jako já, kávu nepijí. Tahle menšina dává přednost kávě bez kofeinu/decaffeinato nebo horkému nápoji z ječmene/caffé d´orzo. Čaj se tady většinou pije jen když je vám zima nebo jste nachlazení 😁.

I caffé a jeho časté popíjení je jednou z položek na seznamu, který bych nazvala SOCIAL TIME – ČAS NA SOCIALIZOVÁNÍ SE.  

Ci becchiamo per un caffé? Vado al bar a prendere un caffé con Claudio!

Dáme scuka na kafe? Jdu do baru dát si kávu s Claudiem!

Italové milují svou rodinu, přátele, kolegy, no prostě lidi celkově. Chodí často a rádi do společnosti, v barech a restauracích stráví půl mládí, ale tak to prostě v Itálii chodí. Každý druhý Ital je sympaťák na entou a socializování se s ostatními patří mezi jedny z jeho charakterových vlastností. Nezlobte se tak na Italy, jestli jsou někdy až mírně dotěrní a ukecaní 😊😄.

Pokud tedy z kola vyhodíme mě a pár dalších nekafoholiků, vyplývá nám z této fámy, že je také

I tento pravdivý stereotyp teď Italům dost stěžuje situaci a moc nejde pod vousy. Bary jsou zavřené a tak si uslzení Italiani doma připravují jednu moka konvičku za druhou a s trpkým úsměvem na tváři vzpomínají na dobu 17 dní zpátky.

Velmi mě pobavil jeden italský herec, který mluvil o tom, že ranní tradice se má dodržovat. On tak ráno vstane, slušně se obleče a … vyrazí do kuchyně za manželkou, která mu caffé s úsměvem na tváři připraví. Pak hezky poděkuje, ZAPLATÍ jí a odporoučí se do obýváku/soggiorno 👌🏻😂.

FÁMA NR. 3 Všichni Italové jsou snědí, s tmavými vlasy a hnědýma očima

Nevšichni Italiani vypadají takhle 😁 klikni na něj zdroj: www.giphy.com

Tak tohle je pravda asi tak jako to, co si Italiani myslí o nás Češích. Když jsem ještě pracovala v kempu u moře, první rok byla většina zaměstnanců právě z České republiky. Já nevím, jak se tomu stalo, ale my jsme v této početné osádce byli opravdu většina blonďatá a s modrýma očima 😄. I pár mých kamarádek v Česku teď přeslo na blonďatou barvu, takže se to s námi už veze. Alespoň v mém okolí tomu tak zaručeně je.

No a je snad pravda, že my Češi jsme všichni blonďatí s modrýma očima? Není! Stejně tomu tak je i v případě tohoto italského stereotypu. Znám spoustu Italů, kteří jsou blonďatí, bělejší než já – což je co říct – a se světlýma očima/occhi chiari. Ital i jeho rodina mají také převážně modrou až zelenou barvu očí, takže asi tak.

Jedna Češka, druhá Italka – přesto obě blonďaté 💛

Šarmantní Italy a Italky najdete tedy blonďaté, zrzavé, černovlasé i brunety. Můžete si jen vybrat 😄. Pravdou je, že většina Italů se opravdu dobře opaluje a v létě jich zůstané bílých poskrovnu + opět moje maličkost.

Největší % těch tmavých ,,pravých” Italů se vyskytuje na jihu Itálie. Čím jižněji, tím tmavší Ital 🧔🏻👳🏻‍♂️. Ne tedy, že byste ve zbytku Itálie narazili jen na blonďaté osazenstvo. Originálně ale tento ideál pravého Italiano má své kořeny jistojistě na jihu. V tomto případě tedy

K této fámě mě nenapadá nic, co by z tohoto hlediska ovlivňovalo běžný život tmavých či blonďatých Italů. A tak vám pro potěšení sdílím alespoň video úžasného italského saxofonisty, kterého ani karanténa nezastaví.

Jestli počítám dobře, jsme v polovině. Doufám, že se teď na mě nenazlobíte, ale na zbylé tři fámy se můžete těšit v dalším článku, který vyjde vzápětí. A vůbec nejde o to, že by se mi už nechtělo psát nebo nevěděla, jak dál. Článek jsem se jen rozhodla rozdělit do dvou částí, aby se vám příjemněji četl a nebylo toho příliš. Sama dlouhé články nemám moc ráda a nudit vás? To bych si nedovolila!

V druhém dílu článku na vás budou tedy čekat další 3 fámy + odhalení, jak se tyhle pravdy a nepravdy mají v italské karanténě! Prozradím vám, jestli se všichni Italiani umí oblékat, zda jsou maminčini mazánci a jaký mají vztah k rodině. Nebude chybět ani známá italská pověra, která praví, že všichni Italové jsou rádi středem pozornosti, je jich všude plno a neustále křičí.

Doufám, že jsem vás článkem alespoň trošku pobavila a dozvěděli jste se něco nového o Talijánech. Upřímně věřím, že i v těchto těžkých časech není důvod si o Itálii a Italech nepovědět něco více, co myslíte?

Jak trávíte tohle domácí období vy? Využíváte pohody doma k tomu, abyste se věnovali věcem, na které vám obvykle nezbývá čas? Ke vzdělávání? Čtení? Vaření? Kdo ano, určitě se mu bude líbit má Mini Kuchařka Autentických Toskánských receptů. Tu si teď ve formě e-booku můžete stáhnout zcela zdarma a ohromit sebe i své blízké kompletním toskánským menu!

Dejte mi také vědět, co byste na Italském snu teď nejraději četli a nacházeli 🤩. Za každé sdílení, zprávu i komentář jsem vám velmi vděčná a nepřestanu to opakovat.

 

VIVA L´ITALIA

💚❤

Posílám kopu podpory, hlavně zdravíčko, klid a nohy v teple 😁💛

Vaše

 

 

 

Michaela Šticová
Jmenuju se Michaela Šticová, pocházím z Jižní Moravy a plním si svůj Italský Sen životem ve vnitrozemním Toskánsku. Miluju italskou kuchyni, vaření a kultura stravování, zejména ta italská, mě velmi fascinuje. Ve virtuálním světě sbližuji všechny milé Itaholiky a provádím je světem chutné DOLCE VITA. Díky tématickým ONLINE GASTRO TOUR společně cestujeme po celém Apeninském poloostrově - a to právě skrze a díky italské kuchyni.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů